הצטרפו לmy roladin

5 רעיונות ל"בית מארח"

אתם מסתכלים על היומן. וכן, זה שם – כחול על גבי גוגל קלנדר. עוד שבוע תורכם להיות "בית מארח" (דמיינו מוזיקה דרמטית במיוחד עכשיו). למי שעוד לא זכה להכיר את האירוע, מדובר בפעילות גיבוש לילדי הגן או בית הספר היסודי. הילדים מחולקים לקבוצות אקראיות על פי כמות הילדים בכיתה (בדרך כלל 5-8 ילדים בקבוצה). בכל פעם הילדים באים להתארח בבית של ילד או ילדה אחרת מהקבוצה, לפעילות משותפת. המטרה היא שהילדים והילדות יכירו יותר אחד את השני, כך שככל שיש פחות חברים קרובים בקבוצה – כך הפעילות מוצלחת יותר כי פתאום מכירים חברים חדשים, או לפחות לומדים עליהם דבר או שניים.

לילדים זה כיף, להורים – טוב אולי צריך להגדיר את המונח "כיף" מחדש. החששות לפני האירוע לא פשוטים – מה אם לא יהיה כיף? מה אם הילדים יריבו ביניהם? איך אני אמשוך עכשיו שעתיים של פעילות? הכינו כבר פיצות בבית המארח הראשון, איזו עוד פעילות אנחנו נעשה? מי מזמין לבית מארח אצלו ביום שהעוזרת הגיעה???

 

אנחנו פה כדי להזדהות עם החששות, קודם כל. ולתת לכם כמה רעיונות לפעילויות קלות לתפעול והכנה:

 

בחירת נושא – כשיש נושא, פתאום קל יותר לגבש רעיונות לפעילות ואת רשימת האביזרים הנדרשת. בחורף למשל, אפשר לקשט מטריות שקופות בטושים מיוחדים. בט"ו בשבט – לקשט עציץ ולשתול בו צמחי תבלין. לא באמת חייבים נושא שקשור בלוח השנה. גם "פרפרים" (הכנת כנפיים ושרשאות פרפרים מנייר…) או "מסעדה" (כולל קישוט סינרים וכובעי שף…) הם נושא שברגע שתחשבו עליו – ותספרו עליו לסובבים אתכם – יתמגנטו אליכם רעיונות חמודים ממש!

 

מצגת היכרות – הכנת מצגת בסגנון שאלות אמריקאיות, שיאפשרו לילדים להכיר את הילד או הילדה המארחים. שאלות פשוטות בסגנון "מה החיה/ אוכל/ תוכנית טלוויזיה, שירדן הכי אוהבת?", "מה שם החיבה של ליה?", "באילו חוגים אורי משתתף?" ועוד, ברמת קושי מותאמת כמובן לגילאי הילדים. זו הזדמנות מקסימה לשלב תמונות של הילד/ה שלכם מגיל קטן ממש, תמונות עם חברי משפחה, תמונות מצחיקות במיוחד וכו'. הכנת המצגת עצמה היא פעילות כיפית במיוחד לעשייה עם הילד/ה שלכם, והזדמנות טובה לוודא שאין מבחינתו/ה בעייה להציג את התמונות בפני אחרים (תמונה שלו בתור תינוק יושב על סיר היא חמודה אולי, אבל יכולה להחשב פדיחת על בקרב ילדים בני 7…)

 

הכנת כדורי שוקולד – תמיד כדאי לשלב, בכל בית מארח. פעילות כיפית ופשוטה יחסית, שאפשר לפתוח איתה את המפגש (להכין את הכדורים) ולסיים אותה (אוכלים את כדורי השוקולד לפני שנפרדים לשלום). יש לנו גם את המתכון המושלם לכדורי שוקולד פשוטים להכנה.

 

צאו החוצה – לא, לא להסחף. אנחנו לא הולכים עכשיו להוציא אתכם לסיורי שטח והקמת אוהלים. וגם לא להיות אלה שאחראים על 5 ילדים שאינם שלהם בגן השעשועים הסמוך. אבל אם יש לכם גינה קטנה או שביל ליד הבית, ואתם מרגישים בטוחים מספיק לצאת עם כל החבריה, זו יכולה להיות פעילות משמחת לכולם. אפשר להכין גם "בינגו" חוץ עם איורים של עלה, אבן, מכונית צהובה, או להכין עם הילדים "ערכת חקר" – קופסה קטנה לכל משתתף, שבה אפשר לשים אוסף עלים, אוסף קליפות גזע, עלי כותרת שנפלו על הקרקע וכו'.

 

 

מסיבת פיג'מות באמצע השבוע – טריק פשוט במיוחד. מבקשים מהמתארחים להגיע לבושים פיג'מה (או מבקשים מההורים שישימו להם בתיק יום לפני, אם אתם גם אלה שאוספים מהצהרון). מכינים לכולם שוקו חם, פופקורן (תלוי בגיל כמובן) ונותנים לילדים לבחור סרט. טיפ שלנו – תנו להם בחירה מתוך 3 סרטים, לא מתוך כל הספריה של נטפליקס (אלא אם כן אתם מעוניינים בפעילות של 15 דקות בנושאים הבאים: "מה זו דמוקרטיה?", "למה לא כדאי להעלב אם לא בחרו את הסרט שלך", "איך עובד השלט של הטלוויזיה ואיפה הבטריה שלו").

 

יש לכם רעיונות מנצחים לפעילויות בית מארח משלכם? נשמח לשמוע!

 

my Roladin
לחצו כאן ותהנו לפני כולם ממבצעים ועדכונים חמים